Miközben a gazdaság egyre több része újraindul a járványügyi kolrátozásokból, újra nyílnak a szolgáltató, vendéglátó és egyéb ágazatok is, egyre több rendezvényt is szerveznek. Viszont nem csak látogatóként, vendégként, hanem fotósként és újságíróként is egyre több helyen csak védettségi igazolvánnyal lehet dolgozni.
Szaporodnak a rendezvények
A járvány alatt eddig a sajtóesemények többsége teljesen elmaradt, vagy online rendezték, így fotózni nem is nagyon volt rajtuk mit. Elvétve azért akadtak eseményeket, amiket hagyományos módon, élőben tartottak, persze a kötelező hőmérés, fertőtlenítés és különféle egészségügyi nyilatkozatok kitöltése mellett. Az egészségügyi intézményekre kiadott központi tiltás mellett sok más üzem és intézmény is elutasította a tudósításra vonatkozó kéréseket, de az is sok helyen előfordult, hogy bizonyos médiumok munkatársait mégis beengedték a másokra vonatkozó tiltások ellenére.
Nyitás védettségi igazolvánnyal
A közelmúlt újranyitása újabb változatot vezet be a sajtó munkájába is. Egyre több rendezvényen és sajtóeseményen elvárás (akár szabadtéren is), hogy ugyanúgy rendelkezni kell az újságíróknak is védettségi igazolvánnyal, mint a többi látogatónak. Ez persze nem csak logigkus, hanem járványügyi szempontból is indokolt. Nem vitatom a rendszer jogosságát, csupán dokumentálom az aktuális helyzetet.
Ellenőrizhetik a védettségi igazolványt
Az enyhítéssel bevezetett védettségi igazolvány rendszert sokan kritizálják. Sokan megkérdőjelezik, hogy helyes elnevezés-e a védettség, hiszen csupán oltottságot igazol, nem védettséget. Sőt sokan azt is diszkriminációnak tartják, hogy bizonyos tevékenységeket az igazolvány birtoklásához kötik.
Azt is sokan megkérdőjelezik, hogy van-e joguk pincéreknek, biztonsági őröknek, recepciósoknak ellenőrizni a védettségi igazolványt. Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos állásfoglalása szerint az igazolvány ellenőrzése nem vet fel adatvédelmi aggályokat, ha csak ellenőrzik, de nem tárolják az adatokat – ugyanúgy, mint a dohányboltokban az életkort.
Az persze egy újabb érdekes kérdés ebben a helyzetben, hogy vajon az ilyen helyen dolgozók, például, akik ellenőrzik a mi védettségünket, vajon szintén rendelkeznek-e igazolással és nekünk is van-e jogunk ezt ellenőrizni, hogy kellő biztonságban érezzük magunkat egy vendéglátó helyen.
Magán megbízókra nincs általános szabály
Akik nem mások rendezvényeit fényképezik, hanem magán megbízókkal, vagy akár saját stúdiójukban fotóznak (amik az enyhítés keretében újra kinyithattak a korábbi bezárás után), azok saját, vagy megbízóikkal szerződéseikben rögzített módon működhetnek. Érdemes persze a szabályokat ésszerűen és biztonságosan kialakítani, méginkább az ügyfelek felé megfelelően kommunikálni, hogy ők is értsék azokat és biztonságban is érezzék magukat.
Teszt és buborék a sporteseményeken
A sporteseményeknél toávbbra is igen vegyesek a rendelkezések. Nézők már egyre több helyen látogathatnak védettségi igazolással sporteseményeket. A fotósok és újságírók számára a legtöbb helyen még nem elegendő a védettségi igazolvány. Jobbára két napnál nem régbbi PCR tesztet írnak elő. Egyre több helyen opció viszont a helyben végzett antigén teszt. Szaporodnak az olyan sportesmények is, ahol csak a fotósoknak kell tesztet felmutatniuk, a nézőket viszont védettségi igazolvánnyal beengedik – akár ingyen is. Sőt van ahol következetes rendszer sincs, egyik nap ezt kérik, másik nap azt – akár ugyanazok a szervezők is. Akárcsak az országos járványügyi szabályozás, a szervezői rendelkezések is napról-napra változnak.
Sok sportseményt viszont továbbra is buborékban rendeznek, aminek előnyeiről és hátrányairól is írtam már a blogon – és azóta több féle buborékot magam is megjártam már.
A blogbejegyzésem megjelenése óta valaki a Fővárosi Állat- és Növénykert bejáratánál található kőelefántra firkált diszkrimináció felirattal tiltakozott vélhetően az ellen, hogy csak védettségi igazolvány felmutatásával lehet az intézménybe belépni látogatóként (és fotósként is).
A hatóságok nyomozásba kezdtek és keresik az elkövetőt. A helyszínre is fegyvereseket vezényeltek, viszont azóta máshol is megjelent hasonló felirat.
Ti mit gondoltok a védettségi igazolvány bevezetéséről? Írjátok meg véleményeteket kommentben a blog Facebook oldalán!