Az Apple nemrég már a 11-ik iPhone generációt jelentette be, de a legelső óta nem változott a vezető szerepe a Flickr statisztikáiban. Először 2010-ben írtam róla, majd 2013-ban újra foglalkoztam vele, hogy az iPhone a legnépszerűbb fényképezőgép a Flickren.
Az almás márka mai napig tartja vezető helyét az oldal statisztikáiban. Annak ellenére is, hogy a Flickrt sosem kifejezetten a mobilos képmegosztásra szánták – szemben például az Instagramal. Elvben a Flickr sokkal inkább a hobbi fotósokat célozza, sőt egy időben kifejezetten inkább profi fotósokra próbáltak fókuszálni – néhány kommunikációs bakijukat leszámítva.
Aktuális statisztikáik szerint még mindig a különféle iPhone készülékek vezetik az összesített fényképezőgép statisztikát éppúgy, mint ebből következően természetesen a mobilok közt is ezek vannak döntő többségben.
Az Apple készülékek közül is az iPhone 6, 6s, 5s, 7 és 7 Plus készülékek dominálnak, pedig ezek óta is megjelent pár generáció. Első ránézésre azt is hihetnénk, hogy a statisztika nem frissül. Hiszen az iPhone már a 11. generációnál jár és a toplistában nincs a 7-esnél újabb. A részletes Apple statisztikát böngészve azonban már látszik, hogy akad ott iPhone 8, X, XS, XS Max is.
Más gyártónak egyedül a kompakt fényképezőgépek listáján jutott hely. Ezt a Sony két RX100-as csúcskompakt generációja vezeti, majd a Canon, Panasonic és Nikon egy-egy gépe jön a rangsorban.
Kezeljük helyén a statisztikákat!
Mint azt már több korábbi ilyen témájú bejegyzéseimben is megírtam, a statisztikákat azért nem szabad túl komolyan venni és érdemes minden ilyet helyén kezelni. Főleg akkor, amikor marketingesek, vagy márkahívők pályázati eredményekből próbálják levezetni márkák népszerűségét és a sikerek titkát.
Az iPhone modellek uralma valószínűleg csak részben ered a készülékek nagy népszerűségéből és a feltöltött képek nagy számából. Minimum részben módszertani okai is vannak, hogy az Apple ennyire vezeti a listát. A márkánkénti felsorolásból jól látszik, hogy az Apple mindössze 33 modelljével készültek képek, míg a második helyen álló Canonnak 274, a Nikonnak 214, a Sonynak 534 féle készülékéből töltöttek fel képeket és a Samsungnak is 278, féle készülék közt oszlanak meg a felhasználók. A feltöltött képek darabszámáról nem árulkodik a statisztika, csupán a felhasználók száma és az aktivitásukra utaló absztrakt mutató látszik. Minden esetre az iPhone-osok sokan vannak, aktívak és kevés féle eszköz között oszlik meg a nagy aktivitásuk.
Legkomolyabb módszertani hibának azt érzem, hogy az összes készüléket csak telefonokra és kompaktokra bontották le. Pedig már jó ideje érdekes lett volna látni, hogy a DSLR-ek milyen arányban vannak, ahogy az egyre gyakoribb MILC-ek megoszlását is jó lenne látni. Különösen érdekes lehetne megvizsgálni ezeknek a számoknak a változását az évek során. Sajnos ilyen formában ez a statisztika pont arra nem jó, ami értelmet adna neki. Nem csoda, hogy nem is figyelik az emberek árgus szemekkel a számok alakulását – ahogy vélhetően az oldalt is egyre kevesebben használják. Én legalábbis már évek óta nem jártam a környékén sem. Nem csak mások képeit nem néztem már jó ideje az oldalon, a saját fiókomba sem töltöttem fel képeket – nagyjából azóta, hogy átszoktam a PhotoShelter szolgáltatására.
A gyártók rangsora a Flickren:
- Apple 33 típus
- Canon 274 típus
- Nikon 214 típus
- Sony 354 típus
- Samsung 278 típus
- Fujifilm 182 típus
- Olympus 184 típus
- Panasonic 184 típus
- Google 4 típus
- Ricoh 42 típus
- Pentax 106 típus
- Leica 29 típus
- Kodak 139 típus
- Motorola 31 típus
- LG 28 típus
- Casio 102 típus
- Nokia 108 típus
- GoPro 7 típus
- HTC 91 típus
- KonicaMinolta 64 típus