Sokféle vélemény felszínre került az új PTK életbelépése kapcsán kirobbant vitákban. Egy olvasó viszont nagyon érdekes dolgokat küldött nekem, amivel a témakör egyenesen történelmi kontextusba helyezhető.
A Főfotó gondozásában 1984-ben jelent meg Dr. Lukácsi Tamás: Szabad-e a nudista strandon fényképezni, avagy fotós jogi kérdések című könyve. A következő szemelvények ebből a könyvből származnak, a tippért köszönet Dalnoki Istvánnak, aki befotózta a kritikus oldalakat, hogy megoszthassam a blog olvasóival.
Érdekes, hogy a személyiségi és a képmáshoz fűződő jogokkal már abban a korban is foglalkoztak, amikor még nem volt ennyire általános, hogy mindenki fényképez és mindenki azonnal meg is osztja a képeket. A kacsintásra fényképező Google Glass még elképzelhetetlen volt. Nemhogy nem volt minden mobiltelefonban kamera, de még mobiltelefon se létezett, sőt a vezetékes telefonra is évkekig kellett várni, hogy bekössék. De azzal már akkor foglalkoztak, hogy kit és hogyan szabad lefényképezni. Persze akkoriban a könyv 35 forintos ára is egészen más értéket képviselt, ma úgy két nullával több állna utána.