Tízezer óra gyakorolással bárki tehetségessá válhat. A HVG cikkében emlegetett kutatás kimutatta, hogy tízezer óra gyakorlással bárki mestere lehet választott területének.
“Gyakorlat teszi a mestert.” – népi bölcsesség
A tehetség nem is számít?
Sokak számára meglepő, hogy a kutatás szerint a tehetség és egyéb örökölhető adottságok egyáltalán nem számítanak. A kutatás nem talált dokumentálható nyomot, ami arra utalna, hogy léteznének kivételes tehetségek, akiknek kevesebb gyakorlás is elég ugyanannak az eredménynek az eléréséhez. Sőt olyanokat sem találtak, akik befetették a kulcs fontosságúnak talált 10 ezer órát, és mégsem járt volna eredménnyel.
Minőség és mennyiség
Természetesen a kutatás alapjául szolgáló felmérés is hangsúlyozza a képzés fontosságát. A vizsgálatban részt vevő alanyok mindd valamilyen képzési programban, szakiskolában, vagyis megfelelő szakmai felügyelet alatt végezték a gyakorlást. Hiszen a céltalan, és ellenőrizetlen gyakorlás magában nem elegendő. Szükség van a megfelelő szakmai kotrollra is, ami a megfelelő irányba tereli az embert, és segít, hogy a megfelelő dolgokat gyakoroljon be.
Mit gondoltok, a fotózásban is a gyakorlás óraszáma lehet a döntő, vagy inkább a készült képek száma?
UI: A felhasznált képért köszönet a készítőnek EuroMagic/Flickr