Nagyjából fénysebességgel járta körbe a képen is látható Föld bolygót ez a fotó. De legfeljebb csak első ránézésre tűnik önarcképnek. Az év szavának választott selfie definíciójának több szempontból sem felel meg. Mutatok viszont egy pár másikat is…
Nem csak a HVG emlegette selfie-ként a NASA pazar űrhajós portréját. Többen elkövették ezt világszerte (Daily Mail, Gizmodo, Mirror, Mercury News, BuzzFeed, Perez Hilton, CNN Mexico, stb).
Persze az is érthető, hogy megkérdőjelezni szinte senki nem akarta, bár a News.Com.au felveti, hogy nem egészen biztos, hogy valóban selfie, a PopPhoto csak annyit tesz hozzá, hogy nem az első űr selfie – sőt az a közel négy éves másik fotó, amit linkelnek tényleg selfie.
Annyira azért nem fontos, hogy tényleg selfie-e, és igazából se a nyelvtani, se a fotóelméleti fejtegetés nem ér olyan nagyon sokat. De ha már dobálózunk ezzel a sokaknak egyre kevésbé tetsző idegen kifejezéssel, akkor próbáljuk meg helyesen – esetleg magyarul – használni: mobilos önarckép. Már csak azért is, mert ez mindjárt közelebb visz minket hozzá, hogy eldönthessük valóban selfie-az, amit egy csomóan annak bélyegeznek.
Az Oxford szótár szerint (aminek a webes kiadásába idén került be) a selfie “jobbára mobillal készülő önarckép, amit az ember közösségi oldalakra tölt fel”. A kifejezéshez sokak szerint az is hozzátartozik, hogy a képen látszik, hogy a fotóalany maga tartja a kamerát, így távvezérelt fényképezőgéppel, vagy más által készített kép nem számít – persze slang kifezejéseknél nem biztos, hogy helye van ilyen szintű szabályszerűséget számonkérni.
Nem annyira a mobil részébe akarok belekötni. Viszonylag könnyű belátni, hogy mobilt aligha visznek magukkal az űrhajósok még az űrállomásra is, nemhogy űrsétára. Viszont a NASA hivatalos Instagram oldalán és weboldalán is közzétett képen elég jól látszik, hogy ez nem önarckép.
Vagyis valahol mégis csak az, de nem egészen úgy, ahogy azt magától értetődően gondolnánk: nem a képen látható űrhajós, Mike Hopkins fényképezte saját magát, hanem társa, Rick Mastracchio készítette a képet róla. Amiért határesetként mégis elfogadható selfie-nek, hogy a készítő tükröződik a fotóalany sisakján.
A Mashable esetlen megállapítása szerint a Föld “photo bombolta” (hirtelen beugrani más képébe) a képet, de azért ez még a fotót készítő másik fotósra sem igazán igaz, nemhogy a háttérbe komponált bolygóra, szóval ezt a poént elég erőtlennek érzem.
Viszont ha már űrhajósok és a selfie a téma, akkor akad a NASA archívumában egy pár másik hasonló kép Földdel a háttérben és anélkül is, amik évek óta ott csücsülnek a szervereken, mégsem lettek ennyire népszerűek az Insgtagram és a selfie kifejezés elterjedése előtt, bár időnként emletették őket, mint az NBCnews fotóblogjának bejegyzésében, vagy a Memolition válogatása is, bár ezek sem (mind?) az általános értelemben vett selfie-k.
Szerinted melyik űrhajós selfie menőbb?