Mindenki ért mindenhez – szakértői munkát vállalok olcsón

MekkElekEzermester Mindenki ért mindenhez   szakértői munkát vállalok olcsónA szokásos ingyen/olcsó munka felháborodás egy újabb nekifutása.

Tegnap egy operatőr kollégával beszélgettünk honlap készítésről. Mesélte, hogy minden honlapészítő milyen drágán vállalta volna az oldala elkészítését, ráadásul lassan is dolgoztak volna a pénzért.
Így ő inkább vásárolt egy erre való programot, vett néhány órát valakitől, és azóta meg olcsón vállal honlapkészítést.
Értem őt, megértem és nyilván igaza is van. Csak mégsem.

Nem azt mondom ezzel, hogy ne csinálja valaki, amihez úgy gondolja, hogy ért. De talán érdemes annak is utána gondolni, hogy mennyire is értünk ahhoz, amit csinálunk. És milyen viszonyban áll a munkánk és annak árazása más piaci szereplőkkel.

  • Van kamerám, vállaljak olcsón operatőri munkát?
  • Olvastam már egy-két törvényt, adjak olcsón jogi tanácsokat?
  • Melegítettem már húslevest mikróban, menjek el olcsón szakácsnak?
  • Faragtam nyársat, menjek asztalosnak?
  • Van számológépem, vállaljak jutányos áron könyvelést?
  • Van egy (eladó) algoritmus könyvem, vállaljak programozást?
  • Van itthon festék, milyen színű festmény kéne?
  • Keresek egy szép tollat és költő leszek.
  • Veszek egy hegedűt, és fellépést is vállalok.
  • Rozsdásodik a fiókomban egy szike, menjek inkább agysebésznek?

És persze mindegyiket szívesen tanítom is!
,-))

A fentiek alapján egyedül taxizáshoz nem értek. Nem is vállalom. De állítólag már vannak olyan cégek, akik azt is annyira olcsón vállalják, hogy abból lehetetlen kocsit fenntartani. Én legfeljebb a fotózásról tudok nyilatkozni. De azt már megtettem, ha néha más szavaival is.

Persze ez az írás most nem konkrétan az ihletet adó kolléga munkájának, vagy bárki másnak a kritikája. Csak egy kis elgondolkodtató szösszenet. Ki mit von le konzekvenciaként?

Értesülj a hasonló bejegyzésekről! Kövess FacebookGoogle+ és Twitter segítségével!

Címkék: , , , , , , , , , , ,

  • http://blog.fschnell.net SchF

    Az ebben a témában született bejegyzéseiddel, van egy kis gondom. Sosem definiáltad azokat a fogalmakat (szakértő, hozzáértő, profi, stb.) melyek mentén felosztod a szakmai területeket.

    Ha a profit, csupán abban az értelemben használod, hogy valaki az adott terület műveléséből él, az messze nem jelenti azt, hogy ért is hozzá, illetve egy hangyányit is jobban érthet hozzá, mint egy “üzletrontó” amatőr.

    A végzettség/képzettség (azaz az erről szóló papír) sem egyértelműen jelent előnyt a “megrendelő” számára. Cégünknél a vezető programozónak nincs semmiféle papírja arról, hogy ért ahhoz amit csinál (pedig nagyon), de hajtottunk már el felsőfokú informatikai végzettségű jóembereket, mert használhatatlanok voltak.

    Nem gondolod, hogy a “piac” van olyan intelligens, hogy el tudja dönteni ki marad fenn és ki süllyed? Ha a “profi” a vélt, vagy valós professzionalizmusával nem tud annyi plusz értéket biztosítani az alkotásának, hogy megérje megvenni, mondjuk egy Creative Commons licensz alatt álló zenével/képpel/filmmel szemben, nehogy már az az “amatőr” legyen a hibás, aki valami használhatót csinált pl. a Wikipedia számára!

  • http://www.volgyiattila.hu Völgyi Attila fotóriporter

    Tévedsz, a profit definiáltam, remélem ebből a többi is következik. Egyébként az első három bekezdésben teljesen egyetértünk. Attól, hogy valaki profi nem biztos, hogy minőségi munkát végez, és attól hogy amatőr nem feltétlenül rosszabb a munkája, mint egy profié.

    A “piac intelligenciájában” viszont nem tudok hinni. A világ jólétibb államaiban sem, de a mai Magyarországon pláne nem.

  • http://www.zolten.fotosblogja.hu Kutasi Kovács Zoltán

    “Tévedsz, a profit definiáltam, remélem ebből a többi is következik.”

    :) Egy 2009-es bejegyzésre utalsz vissza. Hát ez nagyon vicces!

    Én mondjuk örülnék egy olyan bejegyzésnek is, ahol a kortárs fotóriporterek gyenge anyagait taglalnánk. Persze, ha ez nem születik meg, azzal sincs gond. Pontosan tudni fogom az okát.

  • http://www.volgyiattila.hu Völgyi Attila fotóriporter

    Zoltán: nem tudom mi az ok, amit tudni vélsz, de ilyen írást biztos nem fogsz tőlem olvasni, és erre több okom is van. Sokkal több érvem van ellene, mint mellette, de legyen elég annyi, hogy az Arany málnát sem tartom egy etikus díjnak. Miért kellene bármiből a gyenge alkotásokat kiemelni a pozitív és követendő példák helyett? Az sem véletlen, hogy a kritikákat általában név nélkül szoktam megfogalmazni. Nem célom, és szerintem nem is szabad, hogy bárkinek célja legyen mások megszégyenítése, lejáratása.

  • http://blog.fschnell.net SchF

    Akkor a profi definíciód felét eltaláltam (ebből él) a másik fele, ha jól értettem az, hogy egyenletes minőséget produkál. Nem biztos, hogy jó minőséget, de egyenleteset.

    Ha egyetértünk abban amit írtam, akkor innentől kezdve, nem értem, hogy igazából mit is szeretnél, illetve szerinted mi lenne ennek a problémának a megoldása? A Creative Commons és az olyan nyílt információs (és egyben kép) adatbázisok elterjedésével, mint pl. a Wikipédia, vagy a free stock fotó tárak, gyakorlatilag megszűnik rengeteg olyan terület, ahol a “profi” fotósokra szükség volt. Az egyre intelligensebb és nagyobb teljesítményű fényképezőgépekkel, pedig lassan a profik technikai előnye is csökken, hiszen egy jól exponált képen a képkivágást/kompozíciót utólag is lehet módosítani.

    A “profik” számára marad a sajtó és a reklám terület.

    Mivel nem első alkalommal írtál ebben a témában postot, tényleg érdekel, hogy szerinted mi lenne a megoldás?

  • http://www.zolten.fotosblogja.hu Kutasi Kovács Zoltán

    :) Egy gyenge, rossz, nívón aluli fotóriport mellett is lehet érvelni? Hm…
    Ha egy “profi” fotóriporter hisztizik, hogy a titkárnő lassan több feladatot kap, mint ő, akkor elvárható, hogy a képzett riporter ne olyan anyagot adjon le, mint a fent említett titkárnő. Nem igaz?
    Én nem díjkiosztásról és lejáratásról beszélek, hanem tisztességes szakmai kritikáról. Néha kell az a tükör Attila, hidd el.

    u.i.: Aha, egy profi kaphat fizetést a gyenge riportért, de egy amatőr nem készíthet igényes munkát kevés pénzért.

    Ebben az országban valami nagyon nem stimmel.

  • http://500px.com/cpt Gabor Dvornik

    Ebben az országban semmi nem stimmel. Profi fotós az, akinek megvan a megfelelő kapcsolatrendszere.
    Fotóművész az, akinek megvan a megfelelő kapcsolatrendszere plusz elég pénze ahhoz, hogy kiállítást, fiap tagságot és tiszti érdemkeresztet vegyen… Fotós az, akinek legalább 2 megapixeles fényképezős telója van. Ebben az országban semmi nem stimmel, akinek csöpp esze van – és kapcsolata, az elmegy innen.