And the winner is…

sf_2008_ok

A Sajtófotó 2008 pályázat új logója

Pár éve még szinte minden magyar fotós díjat Gárdi Balázs nyert, és egy nem fotós témájú eseményen – ahol persze szokás szerint sok fotós volt, de nem őket díjazták, és nem is az Oscar vagy a Golden Globe díj volt – a műsorvezető a címben hasonlóan indítva kezdte bejelenteni, hogy “a díjat kapja…”, majd a hatásszünetet kihasználva egy fotós kolléga fél hangosan bekiabálta, hogy “…Gárdi Balázs!”. A szervezők érthető módon nem tudtak mit kezdeni a helyzettel, de a sajtó dőlt a röhögéstől.

Ennyire azért nem volt vidám a XXVII. Magyar Sajtófotó Pályázat eredményhirdetése, de családias hangulatban töltötte az érintett szakma viszonylag szűk közössége. Ez az esemény hajlamos kicsit amolyan önünneplő dologgá válni, ahol a média a médiával, önmagával foglalkozhat. Kis szerencsével azonban ennek (is) mindig a közönség az igazi nyertese, még ha a díjak többségét egyik-másik pályázó viszi is haza.

Idén én is a díjazottak közé kerültem Riverdance című fotómmal, amit a Természet és tudomány kategóriában talált díjazásra méltónak a zsűri.

cseh_daniel_rajzas

Cseh Dániel: Rajzás

Mint az már korábban ismertté vált, rekord számú pályamunkából kerültek kiválasztva a pályázat hagyományos kategória győztesei, és különdíjazottai. Sajnos mint minden szubjektív értékelésnél, itt sem lehet minden eredményt osztatlan egyetértéssel fogadni, ahogy nem is szokták. Mindig vannak – köztük én is – elégedetlenkedők, akik nem értik egyik-másik helyezést, vagy hogy egyik-másik kép miért esett ki ideje korán. Úgy gondolom azonban, hogy ha az ember egyszer indul egy versenyben, akármi legyen is a végeredmény, azt el kell fogadnia. Nem kell szeretni, de kérdőre vonni, vagy megsértődni érte semmi értelme, sőt nem is etikus. Az érintettekhez hasonlóan én is furcsállom például, hogy Sport (egyedi) kategóriában egy olyan kép nyert, ami nem is sportot ábrázol, hiszen a Critical Mass kerékpáros felvonulás (sem élsport, sem szabadidő vagy tömegsport kategóriában) nem a kerékpár sportról szól, hanem a városi kerékpározásról, mint közlekedési módról. De ez mit sem von le a Cseh Dániel, a Blikk fotóriportere által készített remek kép értékéből.

A legtöbb kategória és különdíjat idén (is) Móricz Simon, a Népszabadság fotóriportere nyerte, és mivel még csak 28 éves, jóindulattal megállapították a kollégák, hogy még két évig eséllyel pályázik a 30 év alatti kategória díjra is.
Összesen 592 szerző pályázott sikeresen, 11939 db. felvétellel, ezek mind megtekinthetőek a Fotoklikk.hu oldalon, míg a győztes képekből itt is van egy kis ízelítő, illetve remélhetőleg hamarosan a Sajtófotó 2008 honlapon is megtekinthetőek lesznek.